Product classification
Product classification
Model: YT602
Equipped with 2 Epson i3200-A1 printheads.
Supports CMYK + White printing.
Automatic white ink circulation.
Low ink alarm function.
Built-in Smoke purifier.
Automatic printhead moisturizing.
Automatic printhead cleaning.
Film arching alarm.
Integrated communication for powder shaking and printing synchronization.
Automatic print pause upon opening the cover.
Automatic constant-temperature drying.
Share:
Product Details
Qualification Certification
Product Specifications
| Model | YT602 |
| Print Head | EPSON i3200-A1 |
| Number of Print-heads | 2 |
| Printing Width | ≤62cm |
| Print color Configuration | CMYK+White |
| Print Media | DTF Film |
| Print Accuracy | 720*1200/720*1800/720*2400 dpi |
| Recommended speed | 6PASS 9.5m²/h 8PASS 7.5m²/h |
| Ink Type | DTF ink |
| RIP Software | Devstudio/RIIN |
| operating System | Win7、Win10、Win11 |
| Temperature | 15 - 30℃ |
| Humidity | 35-65% |
| Rated Power | 2800W |
| Power Input | 50HZ/60HZ,220V/380V |
Qualification Certification
Related FAQ