Product classification
Product classification
Model: YT302
Equipped with Two EPSON i1600-A1 printhead.
Built-in Automatic Film Cutter.
Supports CMYK + White printing.
Print-pause function upon opening the cover.
Automatic white ink circulation.
Automatic printhead cleaning.
LCD Touch Control Screen.
Low ink alarm function.
Waste ink collection bottle and full ink alarm.
Powder Shortage Alarm
Film Buckling Alarm
Share:
Product Details
Qualification Certification
Product Specifications
| Model | YT302 |
| Print Head | EPSON i1600-A1 |
| Number of Print-heads | 2 |
| Printing Width | ≤33cm |
| Print color Configuration | CMYK+White |
| Print Media | DTF Film |
| Print Accuracy | 720*900/720*1200/720*1800 dpi |
| Recommended speed | 8PASS 3.5m²/h 12PASS 2.5m²/h |
| Ink Type | DTF ink |
| RIP Software | Devstudio/RIIN |
| operating System | Win7、Win10、Win11 |
| Temperature | 15 - 30℃ |
| Humidity | 35-65% |
| Rated Power | 1500W |
| Power Voltage | 220V |
Qualification Certification
Related FAQ