Product classification
Tags
Model: U301
One EPSON i3200-U1HD Printhead.
Supports CMYK + White + Varnish printing.
UV DTF Crystal Labels, UV DTF 3D Labels,
UV DTF Jelly Labels, UV DTF Cold-Transfer Labels
Print-Pause-on-Lid-Open function.
Printhead constant-temperature heating function.
Built-in Smell Purifier.
LCD Touchscreen Control.
Air-cooled UV LED curing system.
Built-in anti-static brush.
Automatic printhead cleaning.
Share:
Product Details
Qualification Certification
Product Specifications
| Model: | U301 |
| Print head: | EPSON i3200-HD |
| Number of Print head : | 1 |
| Printi width: | ≤33cm |
| Print color: | CMYK+White+Varnish |
| Print media: | Film |
| Print accuracy: | 720*1800 / 720*2400 dpi |
| Print speed: | 6Pass 3.5㎡/h 8Pass 2.5㎡/h |
| Print ink: | UV ink |
| RIP software: | Devstudio / RIIN |
| Operating system: | Win7、Win10、Win11 |
| Print interface: | Gigabit network port |
| Trolley Anti-collision function: | Both ends of the trolley are equipped with touch anti-collision alarm emergency stop devices |
| Automatic Feeding Function: | Automatic tension discharging with probe induction |
| Paper Shortage Alarm Function: | Paper shortage alarm during printing, automatic stop printing |
| Waste Ink Alarm Function: | Automatic alarm when waste ink bottle is full |
| Circulating Stirring Function: | The white ink is independently powered, and it can be stirred regularly and indefinitely in the off state |
| Ink Shortage Alarm Function: | Automatic alarm for low ink volume of ink bottle |
| Print Platform Lighting Function | Print platform LED illumination |
| Platform Suction: | Adjustable suction power |
| Work Environment: | Temperature:15-30°C & Humidity: 35-65% |
| Power: | 850W |
| Voltage: | 110V/220V |
Qualification Certification
Related FAQ