Product classification
Tags
Model: HC303G
Equipped with 3 Epson i1600-A1 printheads.
Supports CMYK + White + Glue printing.
DTF Gold/Silver Foil Printing Solution.
Lid-Open Print Pause Function.
Automatic printhead moisturizing.
Automatic white ink circulation.
Automatic printhead cleaning.
Share:
Product Details
Qualification Certification
Product Specifications
| Model: | HC303G |
| Print head: | EPSON i1600-A1 |
| Number of Print head : | 3 |
| Printi width: | ≤30cm |
| Print color: | CMYK+White+Glue |
| Print media: | DTF film |
| Print accuracy: | 720*900 / 720*1200 / 720*1800 dpi |
| Print speed: | 6Pass 4㎡/h 8Pass 3㎡/h |
| Print ink: | DTF ink |
| RIP software: | Devstudio / RIIN |
| Operating system: | Win7、Win10、Win11 |
| Print interface: | Gigabit network port |
| Trolley Anti-collision function: | Both ends of the trolley are equipped with touch anti-collision alarm emergency stop devices |
| Paper Shortage Alarm Function: | Paper shortage alarm during printing, automatic stop printing |
| Waste Ink Alarm Function: | Automatic alarm when waste ink bottle is full |
| Circulating Stirring Function: | The white ink is independently powered, and it can be stirred regularly and indefinitely in the off state |
| Ink Shortage Alarm Function: | Automatic alarm for low ink volume of ink bottle |
| Print Platform Lighting Function | Print platform LED illumination |
| Platform Suction: | Adjustable suction power |
| Work Environment: | Temperature:15-30°C & Humidity: 35-65% |
| Power: | 1350W |
| Voltage: | 220V |
Qualification Certification
Related FAQ