Product classification
Tags
Model: HC301
Equipped with one EPSON F1080 printhead.
Supports CMYK + White printing.
Print-pause function upon opening the cover.
Built-in automatic film cutter.
LCD touchscreen control panel.
Automatic white ink circulation.
Automatic printhead cleaning.
Simple operation and easy maintenance.
Share:
Product Details
Qualification Certification
Product Specifications
| Model: | HC301 |
| Print head: | EPSON F1080-A1 |
| Number of Print head : | 1 |
| Printi width: | ≤30cm |
| Print color: | CMYK+White |
| Print media: | DTF Film |
| Print accuracy: | 720*1080 dpi |
| Print speed: | 12Pass 0.95㎡/h |
| Print ink: | DTF ink |
| RIP software: | RIIN |
| Operating system: | Win7、Win10、Win11 |
| Print interface: | Gigabit network port |
| Waste Ink Alarm Function: | Automatic alarm when waste ink bottle is full |
| Circulating Stirring Function: | The white ink is independently powered, and it can be stirred regularly and indefinitely in the off state |
| Ink Shortage Alarm Function: | Automatic alarm for low ink volume of ink bottle |
| Print Platform Lighting Function | Print platform LED illumination |
| Platform Suction: | Adjustable suction power |
| Work Environment: | Temperature:20-35°C & Humidity: 35-65% |
| Power: | 120W |
| Voltage: | 220V |
| Weight: | 39KG |
| Dimensions: | 75*70*34cm |
Qualification Certification
Related FAQ